agata hania

czytam od zawsze ... ale pisać o czytaniu zaczynam :-)

'Julia' Anne Fortier

Juliet: A Novel (Random House Reader's Circle) - Anne Fortier

Sympatyczna książka amerykańskiej pisarki duńskiego pochodzenia. Wiele szumu zrobiła swego czasu w wydawniczym światku: prawa do jej wydania sprzedano na niemal 30 języków, a branżę obiegła wiadomość o planowanej ekranizacji. Z filmem chyba nadal nic nie wiadomo, ale książka broni się w swym gatunku. Szkoda tylko, że polskie tłumaczenie zawiera takie perełki jak: 'obsiadły mnie pchły strachu' :-(

Tytułowa Julia zamiast spadku po wydawałoby się bogatej ciotce dziedziczy bilet lotniczy do Sieny, gdzie odnajduje tajemnicze zapiski i przedmioty będące kiedyś w posiadaniu jej matki. Ślady prowadzą do starej sieneńskiej legendy o tajemniczej Guliettcie i zakochanym w niej Romeo - legendy która po pewnym czasie stała sie podstawa najsłynniejszego dramatu Szekspira.

 

Autorka pracuje nad kolejną powieścią, która ma być zatytułowana 'The Last Sisterhood' i której akcja ma się dziać w Libii i na Krecie. Pani doktor lingwistyki, Diana, zostaje zaangażowana w odczytanie tajemniczych inskrypcji w nieznanym dotąd piśmie odnalezionym w podziemnej świątyni na libijskiej pustyni i podąża śladem legendarnych Amazonek aż do pałacu Minosa na Krecie. Premiera zapowiadana na wiosnę 2014 - jest na co czekać :-)